Relacja z IV Kongresu Innowacji w Energetyce on-line

03.12.2020 r. - studio w Warszawie

 

IV Kongres Innowacji w Energetyce został zorganizowany we współpracy z Partnerem Strategicznym ENERGA S.A.  w ramach realizacji Strategii CSR Grupy ENERGA.

                                                          

Partnerzy i Patroni Kongresu

 

 

 

W dniu 3.12.2020 r. ze studia w Warszawie, odbyła się transmisja „na żywo” czwartej edycji KONGRESU INNOWACJI w ENERGETYCE.

 

Kongres przybrał w tym roku szczególną treść i formułę. Był wyjątkowy, nie tylko ze względu na pandemię koronawirusa, ale przede wszystkim ze względu na wprowadzenie idei „zielonego ładu”, który przyświeca przyszłości energetyki.

Myślą przewodnią Kongresu był „Nowy Świat Energetyczny”.

Kongres skupił się na przemianach przedsiębiorstw z perspektywy zmian wielkich koncernów energetycznych. Same innowacyjne technologie już nie były kluczem kongresu. Była nim zmiana modelu biznesowego, którego następstwem są innowacje.

Punkt ciężkości został przeniesiony na tempo zmian i na to, co zadziało się już i zadzieje w najbliższej przyszłości.

 

Dziękujemy Państwu za tak liczny udział on-line i oglądanie naszej relacji na żywo.

 

Dla tych z Państwa, którym nie udało się zasiąść przed komputerem, zapraszamy na zapis video Kongresu na stronie www.kongresinnowacji.pl

 

Dziękujemy Profesorowi Konradowi Świrskiemu z Politechniki Warszawskiej, który przygotował dla Państwa i poprowadził w duecie z Profesorem Wojciechem Nowakiem z Akademii Górniczo Hutniczej Panel IGEOS: ciekawy i na najwyższym poziomie merytorycznym spektakl panelowy.

 

Był humor i były prezenty!

Kongres rozpoczęło wystąpienie Ireneusza Zyska Sekretarz Stanu, Pełnomocnika Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, który w imieniu Ministra Michała Kurtyki wprowadził publiczność w zagadnienia aktualnej strategii i polityki energetycznej Państwa.

Obejrzyj wideo relację na https://youtu.be/zk5NoCasfls 

                  

Wstępem do pierwszego Panelu była prezentacja Jarosława Wajera – Partnera, Kierownika Działu Energetyki i Usług Użyteczności Publicznej firmy Ernst&Young, który omówił wpływ polityki klimatycznej w zakresie transformacji i strategii firm paliwowo- energetycznych w Europie.

W prezencie mikołajowym Pan Jarosław otrzymał książkę: „Young Power” czyli 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat. Ernst&Young wpisuje się w jej kanon.

Obejrzyj wideo relację na https://youtu.be/2uuMPdXtqUc

 

 

Panel ORLEN otworzył Józef Węgrecki, Wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych PKN Orlen S.A., który przedstawił nowoprzyjętą strategię rozwoju grupy PKN Orlen w zakresie realizacji celów polityki Zielonego Ładu 2050.

Co otrzymał w zamian jako symbol tych zmian?

Wideorelacja na https://youtu.be/qhCdMoNtpa8

 

 

 

Do dalszej części Panelu Profesor Konrad Świrski zaprosił zacnych prelegentów z PKN Orlen: Grzegorza Jóźwiaka, Dyrektora Biura Wdrażania Paliw Alternatywnych, Arkadiusz Kamińskiego, Eksperta oraz Adama Czyżewskiego, głównego ekonomistę.

Paneliści omówili, nie tylko gospodarkę wodorową, ale również gospodarkę obiegu zamkniętego i przyszłą strategię Koncernu pod kątem finansów.

Po każdym z wystąpień publiczność miała okazję wypowiedzieć się, w elektronicznych ankietach, czy zgadza się z mówcami lub jakie inne rozwiązania wybiera.

Ta forma interaktywności sprawdza się od pierwszej edycji Kongresu.

Wideorelacja na https://youtu.be/qhCdMoNtpa8

 

 

 

Do każdej edycji Kongresu przemycamy pierwiastek młodej myśli.

Tym razem wybitni i o światowym doświadczeniu specjaliści od Open Data wprowadzili widzów w zagadnienia zarządzania danymi i wyjaśnili jakim potencjałem dysponują firmy posiadając zbiory danych oraz jak ich przetworzenie, analiza oraz odpowiednie narzędzia pozwalają na generowanie znacznie większych zysków.

Panel poprowadził Maciej Lisicki, fizyk i popularyzator nauki, wykładowca UW, a wcześniej Uniwersytetu Cambridge, a jego Gośćmi w panelu byli:

Maria M. Pawłowska, absolwentka Uniwersytetu Cambridge, specjalistka ds. open data i zarządzania nauką, Marta E. Wachowicz, specjalistka ds. komercjalizacji wyników badań naukowych i zarządzania własnością intelektualną oraz Bartosz Rynarzewski, inżynier oprogramowania i danetyk, specjalista ds. baz danych i zarządzania projektami informatycznymi.

Co mówili młodzi eksperci i jakie prezenty otrzymali zobaczysz na https://youtu.be/Ez08WQ07pwk

 

ZIELONO czy CZARNO?

 

O tym, jak zawsze w kontrze, dyskutował duet Profesorski.

Czy Prof. W. Nowak z AGH powinien już pakować szuflę z węglem, czy Prof. K. Świrskiemu z PW nie zabraknie prądu z OZE i będzie przyświecał swoje kolejne dzieła autorskie świeczką?

Wejdź na https://youtu.be/_VL3hCWM65Q i obejrzyj.

 

 

 

Przysłowiową wisienką na torcie był PANEL IGEOS – od lat cieszący się popularnością wśród uczestników.

W krzyżowy ogień pytań Duetu Profesorów zostali wzięci Prezesi i Dyrektorzy firm członkowskich IGEOS, zarówno Wytwórcy, jak i czołowi Dostawcy na rzecz energetyki:

Józef Węgrecki – Wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych  PKN Orlen

Bartłomiej Mroczek – Z-ca Dyrektora Dep. Zarządzania Strategicznego ENERGA

Grzegorz Należyty – Prezes Zarządu Siemens Energy

Sławomir Żygowski   – Prezes Zarządu GE Power

Jakub Misztal  - Dyrektor w Mitsubishi Power Systems

Krzysztof Figat  – Prezes Zarządu Polimex Mostostal

Janusz Kurpas – Dyrektor Rozwoju Obszaru Przesyłu i Dystrybucji  w Energoprojekcie Katowice

Paneliści w niebanalny sposób i w interaktywnej formie badali oraz przewidywali jaka będzie przyszłość energetyki i co należy zmienić w kontekście Green Dealu?

Dyskusja podzielona była na 3 tury:

  • Innowacje, globalne zmiany i polska przyszłość
  • Innowacje i COVID
  • Nierozwiązane problemy i przyszłość

Jak przebiegł panel i czy królowa jest tylko jedna obejrzyj na https://youtu.be/K48iInyWa1I 

 

 

 

Dziękujemy Partnerom i Patronom za zaufanie.

 

Jednocześnie informujemy Państwa, iż niestety tegoroczne spotkanie wigilijno-noworoczne, z powodu pandemii koronawirusa, nie odbędzie się.

Jak co roku, w okresie świątecznym, wspieramy akcje charytatywne.

W tym roku dołożyliśmy cegiełkę do dzieła „Kup choinkę-wesprzyj dzieciaki”, której środki ze sprzedaży ręcznie robionych i zdobionych choinek z szyszek, zostaną przeznaczone dla Centrum Zdrowia Dziecka na transplantacje i inne dziecięce zabiegi chirurgiczne.

 

 

Zapraszamy za rok na V edycję Kongresu!

 

 

 

Oprawa graficzna i techniczna  

 

 

 

 

 

 

 

                          

Używamy technologii, takich jak pliki cookies, aby ułatwić Państwu korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych i marketingowych. Jeśli nie blokują Państwo tych plików, to zgadzają się Państwo na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zmieniając ustawienia przeglądarki, można samodzielnie zarządzać plikami cookies. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.