Zapraszamy do udziału w „IX Międzynarodowej Szkole Energetyki Jądrowej” organizowanej przez Ministerstwo Energii i Narodowe Centrum Badań Jądrowych we współpracy z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i z Przedsiębiorstwem Państwowym Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych. Szkoła odbędzie się w dniach 14-17 listopada w Warszawie, Świerku i Różanie, z dwoma dniami wykładowymi w Warszawie, 15 i 16 listopada. 

Pierwszy dzień wykładowy 15.11.2017 zacznie się od referatów o stanie rozwoju energetyki jądrowej w Polsce i na świecie. Poza zasadniczym referatem dyrektora Departamentu Energii Jądrowej dr Józefa Sobolewskiego, przedstawiony będzie referat głównego inwestora pierwszej elektrowni jądrowej oraz analiza współpracy elektrowni jądrowej dużej mocy z siecią elektroenergetyczną przygotowana przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Sprawa tej współpracy w kontekście możliwego wyłączenia elektrowni i powodowanych przez to zaburzeń w sieci była wielokrotnie podnoszona przez przeciwników energetyki jądrowej – teraz będziemy znali na to odpowiedź.

W drugiej sesji, poświęconej przyszłości energetyki jądrowej, dr Rogner, wieloletni kierownik sekcji ekonomicznej w Międzynarodowej Agencji Energi Atomowej i współautor najnowszego raportu IPCC na temat ocieplenia globalnego. będzie mówił o roli energetyki jądrowej w zapewnieniu zrównoważonego rozwoju ludzkości. Finansowanie elektrowni jądrowych w Europie omówi ekspert Foratomu, p. Goicea, a rolę reaktorów wysokotemperaturowych IV generacji w strategii polskiej energetyki przedstawi prof. Grzegorz Wrochna, kierujący zespołem ekspertów pracujących nad tym tematem w ramach Ministerstwa Energii. W związku ze stawianym często zarzutem że Polska nie  ma własnych zasobów uranu i uran może się skończyć, warto będzie uczestniczyć w pierwszej popołudniowej sesji, na której omawiane będą problemy zaopatrzenia elektrowni jądrowych w uran oraz powody i perspektywy recyklingu wypalonego paliwa.

W związku ze 150 rocznicą urodzin Marii Skłodowskiej Curie prof. Wróblewski przedstawi życie i osiągnięcia tej wielkiej polskiej uczonej. Ważna będzie także ostatnia sesja popołudniowa, poświęcona bezpieczeństwu ludności wokoło instalacji jądrowych. Prof. Mohan Doss, lekarz z centrum leczenia chorób nowotworowych Fox Chase Cancer Centre w USA i prezes pozarządowego Stowarzyszenia Uczonych dla Rzetelnej Informacji o Promieniowaniu (SARI), omówi najnowsze osiągnięcia w dziedzinie wpływu małych dawek na zdrowie człowieka i wykaże, że ewakuacja ludności po awarii w EJ Fukushima była niepotrzebna i konieczne są zmiany w filozofii i w przepisach dotyczących małych dawek promieniowania. Ekspert Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych pani Aneta Korczyc przedstawi bezpieczeństwo ludności wokoło składowiska odpadów promieniotwórczych planowanego dla Polski.

W drugim dniu Szkoły wiodące na świecie firmy reaktorowe przedstawią referaty stanowiące odpowiedź na zadane przez organizatorów Szkoły kluczowe pytania dotyczące bezpieczeństwa reaktorów III generacji. Każdy z referatów będzie dotyczył innych problemów, stosownie do potencjalnie możliwych słabych stron konstrukcji lub budowy tych reaktorów. W tym roku po raz pierwszy obok wykładowców z firm AREVA, EDF, GEH, Westinghouse i z Chin będziemy mieli wykładowców z Korei Południowej, która szczyci się sprawną i tanią budową czterech dużych reaktorów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. 

W sesji popołudniowej dr G. Rzentkowski, dyrektor dywizji bezpieczeństwa instalacji jądrowych MAEA  przedstawi opracowana prze ekspertów MAEA ocenę awarii w Fukushimie i jej skutków.  Zestawienie tego referatu z przedstawionym w pierwszym dniu wykładów Szkoły referatem prof. Mohana Dossa pozwoli na skonfrontowanie poglądów przodujących naukowców zrzeszonych w SARI z oficjalnymi poglądami reprezentowanymi przez MAEA. Sprawa ta jest bardzo ważna, bo decyduje o wymaganych zabezpieczeniach elektrowni i rzutuje na decyzje w sprawie obszaru ograniczonego użytkowania wokoło EJ, a przede wszystkim na potencjalnie możliwe - lub niepotrzebne -  działania ewakuacyjne w razie awarii EJ.

Specjalną atrakcją tegorocznej Szkoły będzie sesja „Kierunek – Mars”,  której specjaliści z Europejskiej Agencji Kosmicznej  przedstawię problemy napędy jądrowego dla statków kosmicznych i metody ochrony zdrowia w warunkach promieniowania jonizującego w kosmosie. Cieszymy się mogąc zapowiedzieć udział dwojga ekspertów w dziedzinie podróży kosmicznych, pani Zary Hodgson, która opowie o doskonaleniu napędu jądrowego i pana dra n. med. Ulricha Straube, eksperta od medycyny kosmicznej, który opowie o metodach ochrony przed promieniowaniem jonizującym na statkach kosmicznych, Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz o potencjalnych trudnościach w podróży i pobycie na Marsie.

W programie Szkoły mamy nie tylko wykłady o energetyce jądrowej ale także wykłady i pokazy w  Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych w Swierku,  a także zwiedzanie Centralnego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych w Różanie. Program ich podany jest  na stronie internetowej Szkoły. Zapraszam na nie serdecznie.

W czasie czterech dni trwania Szkoły wykłady będą przedstawione dla wszystkich uczestników, a ponadto zorganizowane zostaną warsztaty w dwóch turach, każda po dwie grupy, które odbędą się w reaktorze MARIA, w laboratoriach badawczych Instytutu oraz w KSOP Różan. Taki układ umożliwi uczestnikom bezpośredni udział w ćwiczeniach w stosowaniu wyposażenia dozymetrycznego i w wykonywaniu pomiarów promieniowania, a także odwiedzenie reaktora MARIA i Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych w małych grupach. Ułatwi to dostęp do urządzeń ośrodka. Uczestnicy mogą dokonać wyboru dat uczestnictwa w warsztatach w chwili rejestracji. Ponadto  w dniu 17 listopada odbędzie się spotkanie techniczne w programie VISE (Visegrad Initiative for Nuclear Cooperation), Wykłady prezentowane tam będą tylko w języku angielskim, bez tłumaczenia  symultanicznego. Program tego spotkania podany jest w internecie na stronie Szkoły.

Chciałbym serdecznie zachęcić wszystkich zainteresowanych energetyką jądrową do udziału w całości zajęć Szkoły. Szczególnie polecam praktyczne zajęcia w ramach warsztatów w Świerku i Różanie, bo pozwalają one na bezpośredni kontakt z techniką i praktycznymi aspektami energetyki jądrowej. Takiej możliwości nie daje czytanie książek ani artykułów, choćby najlepiej napisanych. Warto poświęcić czas na te warsztaty!

Program Szkoły przedstawiony jest w załączonym tekście, a rejestracji uczestników można dokonać na stronie internetowej poświęconej Szkole http://www.szkola-ej.pl.

Sprawą rejestracji i opłat zajmuje się:

przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Szkoły
mgr Łukasz Koszuk,
tel. 509 561 027
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,

Używamy technologii, takich jak pliki cookies, aby ułatwić Państwu korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych i marketingowych. Jeśli nie blokują Państwo tych plików, to zgadzają się Państwo na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zmieniając ustawienia przeglądarki, można samodzielnie zarządzać plikami cookies. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.