Wydarzenia
7 listopada 2019

„Energetyka przygraniczna Polski i Niemiec - świat energii jutra”

Lubuskie Towarzystwo na Rzecz Rozwoju Energetyki zaprasza 7 listopada 2019 r. do udziału w XVI edycji konferencji „Energetyka przygraniczna Polski i Niemiec - świat energii jutra” (Uniwersytet Zielonogórski, Filia w Sulechowie, ul. Armii Krajowej 51, 66-100 Sulechów, woj. lubuskie). Rejestracja: www.pnke.pl ).

W pierwszej sesji: „Wspólna determinacja na rzecz czystego powietrza” planowane są referaty:

  • Klimat i energia – stan obecny i działania w najbliższej przyszłości w Niemczech - przedstawiciel Instytutu Badań ds. Oddziaływania Klimatu w Poczdamie (PIK)
  • Nowa ustawa i systemy wsparcia OZE w Polsce (prof. Waldemar Kamrat),
  • Rozwój OZE w Niemczech w świetle nowej ustawy EEG (Marc Behnke),
  • Obecny stan prawny wsparcia dla instalacji kogeneracyjnych w Polsce ( dr Janusz Ryk),
  • Finansowanie inwestycji proekologicznych: a) Możliwości finansowania przez BGK inwestycji z zakresu OZE (Mariusz Samordak, dyrektor Sektora Energetycznego, Departament Projektów Sektorowych Bank Gospodarstwa Krajowego), b) Doświadczenia w realizacji prosumenckich projektów OZE (Robert Sawicki (Ozeris Sp. z o.o.).

W drugiej sesji przewidziane są wystąpienia dotyczące odpowiedzialności biznesu i samorządów za czyste środowisko. Referaty: Rozwiązania gminne na rzecz czystego środowiska - przykład gminy brandenburskiej - Komunalne rozwiązania udostępniania źródeł energii odnawialnej,  2. Smog i jego redukcja w województwie lubuskim – Radosław Grech, prezes zarządu Centrum Energetyki Odnawialnej Uniwersytetu Zielonogórskiego,  3.  Transformacja od węgla do gazu w Elektrociepłowni „Zielona Góra” S.A. – Krzysztof Kwiecień, prezes Elektrociepłowni „Zielona Góra” S.A., 4. Program zagospodarowania obszarów kopalni odkrywkowych po rezygnacji z wydobywania węgla w Brandenburgii i Saksonii - dr  Klaus Freytag,  kierownik  Departamentu  Energii i Surowców w Ministerstwie Gospodarki  i  Energii  Kraju  Związkowego  Brandenburgia.

Trzecia sesja zaplanowana pod hasłem: Aktualna sytuacja polskiej i niemieckiej energetyki, po przedstawieniu dwóch wstępnych referatów, odbędzie się w formie dyskusji panelowej.

Więcej informacji, cały program oraz rejestracja na: www.lubuskaenergetyka.pl  lub www.pnke.pl

Używamy technologii, takich jak pliki cookies, aby ułatwić Państwu korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych i marketingowych. Jeśli nie blokują Państwo tych plików, to zgadzają się Państwo na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zmieniając ustawienia przeglądarki, można samodzielnie zarządzać plikami cookies. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.